Jazierka lásky Štrbské pleso

Jazierka lásky mali pôvodoný názov Štrbské rybníky. Zakladateľ osady Štrbské Pleso – Jozef Szentiványi ich používal ako rybníky na odchov pstruhov. V súčasnosti je to populárne miesto na prechádzku a oddych nie len pre mladé páriky. V okolí jazierok je upravený chodník a lavičky. Cesta k jazierkam je označená tabuľami a vedie od parkoviska situovaného oproti turistickej ubytovni.

Važecká jaskyňa

Podzemná klenotnica horného Liptova.Važecká jaskyňa je jedna z najznámejších jaskýň na severnom Slovensku. Hoci dĺžkou patrí medzi kratšie sprístupnené jaskyne, známa je výskytom bohatej kvapľovej výzdoby, pozoruhodnými nálezmi kostí jaskynných medveďov, ako aj vzácnou jaskynnou faunou.
Tel.č.: +421/ (0)44/ 529 41 71

• Veľké Hincovo pleso

Veľké Hincovo pleso je najväčším a najhlbším plesom na území Vysokých Tatier. Leží v Mengusovskej doline, v nadmorskej výške 1944,8 m. n. m. K Hincovému plesu sa dostanete z Chaty pri Popradskom plese za 1 hod. 35 min.



• Wahlenbergové plesá

Vyšné (2157 m.n.m.) a Nižné Wahlenbergovo pleso ( 2053 m.n.m.) ležia vo Furkotskej doline. Najjednoduchšia cesta k plesám vedie zo Štrbského Plesa lanovkou na Solisko a odtiaľ peši. Cesta od lanovky trvá 1 hod. 35 min. Dlhšia trasa vedie po žltej značke Furkotskou dolinou, alebo prechodom cez Bystrú lávku z Mlynickej do Furkotskej doliny.

• Popradské pleso

Popradské pleso sa nachádza v Mengusovskej doline v nadmorskej výške 1 500 m.n.m. Vedľa plesa sa nachádza Horský hotel Popradské pleso a Majláthova chata. 30 min. peši od plesa je situovaný známy Symbolický cintorín. Najjednoduchší prístup k Popradskému plesu je po ceste od zastávky električky „Popradské Pleso“ (50 min.) alebo zo Štrbské Pleso po červenej značke (1:15 min.)

• Velické pleso

Leží vo Velickej doline, v nadmorskej výške 1665,5 m.n.m. V blízkosti Velického plesa je situovaný Horský hotel Sliezsky dom. Najznámejšie cesty ku Velickému plesu vedú z Tatranskej Polianky (asfaltová cesta, zelená značka) 2:00 hod., zo Starého Smokovca (po žltej značke) 2:20 hod., z Hrebienka (po červenej 1hod. 55 min.).


• Vodopád Skok

Vodopád Skok sa nachádza v Mlynickej doline. Vodopád padá zo skalného prahu vo výške 1 789 m n. m. Vodopád tvorí rieka Mlynica, ktorá je prítokom rieky Poprad. K vodopádu vedie značkovaný turistický chodník zo Štrbské Plesa (žltá značka).


• Vodopády a kaskády Studeného plesa

Obrovský vodopád je jedným z vodopádov,ktorý vytvára Studený potok a nachádza sa v Malej Studenej doline v nadmorskej výške 1330 m.n.m. Je vysoký probližne 20 m. Vodopád je prístupný po červenej značke z Hrebienka. Ďalšie vodopády a kaskády Studeného potoka môžu turisti obdivovať po trase z Hrebienka, okolo Bilíkovej chaty až na Rainerovu chatu.

• Slavkovský Štít

Slavkovský štít je turistami vyhľadávaný vyhliadkový štít a má široký, rozložitý vrchol na konci juhovýchodnej rázsochy, ktorá vybieha z Východnej Vysokej. Na severe do Veľkej Studenej doliny spadá množstvom strmých rebier a roklín, kým na juhu je v celej časti sutinoviskom. Po svahoch Slavkovského štítu sa oddávna pohybovali poľovníci na kamzíky. Prvý známy turistický výstup východným hrebeňom vykonala r. 1664 12-členná spoločnosť na čele s Jurajom Buchholtzom st., najlepším súdobým znalcom Vysokých Tatier. Poľovník, ktorý ich sprevádzal, poznal už cestu skôr. Od začiatku 19. storočia bol obvyklejší výstup na štít zo Slavkovskej doliny. Prvý turistický chodník zo strediska Hrebienok postavili r. 1881 a vylepšili ho na začiatku 20. storočia. Na Slavkovskej vyhliadke postavili vtedy kamenný obelisk s reliéfom na počesť turistického pracovníka Maximiliána Weisza, ktorý sa zaslúžil o výstavbu cesty (pomník sa rozpadol počas 2. svetovej vojny).

• Rysy

Rysy (2499 m) sú hraničným vrcholom medzi Slovenskom a Poľskom v hlavnom hrebeni Vysokých Tatier. Má tri vrcholy: vyhliadkový (hraničný) severozápadný, prostredný (hlavný) a juhovýchodný, najnižší. Z vrcholu vybiehajú tri hrebene: na sever k Malým Rysom, na juh cez Váhu k Českému štítu a na západ k Žabiemu koňu. Rysy patria k najnavštevovanejším tatranským vrcholom. Pre široký rozhľad, aký poskytujú, propagovali ich pred 1. svetovou vojnou ako „uhorské” alebo „tatranské Rigi”. Prvý známy výstup vykonal správca Starého Smokovca Eduard Blásy (1820-1888) s vodcom Jánom Rumanom Diečnym st. 20.7.1840, v zime Teodor Wundt s Jakubom Horvayom 10.4.1884. V 90. rokoch 19. storočia pripomínala Blásyho prvovýstup mramorová tabuľa. Roku 1899 navštívila Rysy Marie Curie-Skłodowska (1867-1934) s manželom Pierrom a r. 1913 Vladimír Iľjič Lenin. Rysy majú tri vrcholy v hlavnom hrebeni Vysokých Tatier.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram